Žižkovský vysílač

Lokalita: 
Jedna z nejznámnějších vysílacích věží a rozhleden v České republice. Kontroverzní stavba nacházející se na pražském Žižkově stojí za návštěvu ve dne i ve večerních hodinách.

Žižkovská televizní věž je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 až 1992 Inženýrskými a průmyslovým stavbami Ostrava podle návrhu architekta Václava Aulického a statika Jiřího Kozáka.

Konstrukce Žižkovské věže se skládá ze tří válcových ocelových tubusů dosahujících společně výšky 134 metrů. Hlavní tubus, obsahující dva rychlovýtahy, pak přechází do anténního nástavce sahajícího do výšky 216 metrů.

Tubusy Žižkovské věže nesou tři kabiny. Ve výšce 66 metrů se nachází restaurace. Ve výšce 93 metrů je vyhlídková kabina. Nejvýše je kabina s vysílací technikou. Z anténního nástavce vysílá digitálně jedenáct televizních a osm rozhlasových stanic. Analogové televizní vysílání bylo definitivně ukončeno 30. dubna 2009. Analogově v pásmu VKV odtud vysílá šest rozhlasových stanic. Dále jsou zde vysílače mobilních operátorů a také se zde měří kvalita ovzduší v Praze.

V roce 2000 bylo na pilíře umístěno dílo Davida Černého zvané „Miminka“ (anglicky „Babies“), znázorňující batolata lezoucí nahoru a dolů. Protože se setkalo s pozitivním ohlasem, bylo v roce 2001 nainstalováno natrvalo.

Žižkovský vysílač je v majetku Českých Radiokomunikací a. s. Veřejné prostory Žižkovského vysílače jsou ve správě soukromého subjektu. Vyhlídka je v provozu každý den. Restaurace a kavárna jsou z důvodu úprav interiéru uzavřeny.

http://www.praguerocket.com/